Windows 10’un İnternal Build’lerine Ait 32 TB’lık Kaynak Kod Sızdırıldı

Microsoft’un Windows işletim sistemine ait kaynak kodları sızdırıldı. Yaklaşık 32 TB’lık resmi ve umumi olmayan kurulum imajları, yazılım ve daha birçok çekirdek uygulamaya ait sıkışıtırılarak 8 TB’lık bir dosya halinde yayınlanmış durumda. Betaarchive.com adresinden indirilebilen (şu an için) dosyaların Mart ayında Microsoft’un in-house yazılım ekibinde çalışan kişi ya da kişiler tarafından sızdırıldığı iddia ediliyor.

Araştırmacılara göre sızdırılan kodlar, Microsoft’un Shared Source Kit’ine ait ve içinde Windows 10 donanım sürücüleri ile Redmond’un PnP kodu, USB ve Wi-Fi stack’leri, depolama sürücüleri, ARM tabanlı OneCore çekirdek kodu vb’na ait.

Sızdırılan bu kodların kötü amaçlı kişiler tarafından incelenmesi halinde, birçok güvenlik zafiyetine yol açabileceği de düşünülüyor. Kaynak kodlar için işletim sisteminin kalbi demek mümkün. Konu sadece Microsoft’u değil, aynı zamanda donanım üreticilerini de yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla yakın bir zamanda birçok üreticinin oluşabilecek zafiyetleri kapatmak için çeşitli yamalar yayınlaması muhtemel.

Bu kodlara ek olarak, Windows 10 ve Windows Server 2016’nın çok gizli ve yayınlanmamış build’lerinin de sızdırıldığı ifade ediliyor. Sadece Windows takımları tarafından kullanılan, dahili build’ler Microsoft mühendislerinin bug yakalama ve test amaçlı kullandığı sürümler. Dolayısıyla sızdırılan veriler içinde birden fazla build bulunduğu, her birinde farklı bug’ların tespit edildiği belirtiliyor.

Microsoft’un farklı taşınabilir cihazlarda Windows’un çalışmasını sağlayan yazılım kiti olan, Windows 10 Mobile Adaptation Kit’ine ait kodlar da yine sızdırılanlar arasında. Daha önce, 2004 yılında da Windows 2000’e ait kaynak kodları yayınlanmıştı. Ancak bu sızıntının, çok daha büyük ve tehlikeli olduğunun altını çizmek gerek.

Kaynak

Leave a Comment

to top